Serwis Kurier Kolejowy wykorzystuje pliki cookies. Pliki te są niezbędne do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. (Polityka cookies)
Wiadomości
Twoja lokalizacja: Strona główna > Informacje > Regulacje

28.02.2014 10:28

UTK

Świadectwa dopuszczenia typu dostępne na stronie UTK

Fot. Dominik Skudlarski

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego uruchomił elektroniczną bazę wydanych świadectw dopuszczenia typu do eksploatacji, dostępną na stronie internetowej urzędu. Dzięki udostępnieniu jej w internecie, każdy zainteresowany może pobrać elektroniczną wersję tych dokumentów.

Baza powstała z myślą o wszystkich podmiotach eksploatujących wyroby kolejowe, w szczególności użytkowników bocznic kolejowych.

Jednocześnie UTK wskazuje, że świadectwo dopuszczenia typu do eksploatacji wydawane jest dla typu (czyli powtarzalnego rozwiązania konstrukcyjnego) pojazdu kolejowego, urządzenia lub budowli przeznaczonej do prowadzenia ruchu kolejowego, a nie konkretnego urządzenia czy podmiotu eksploatującego wyrób.

Jeżeli na daną budowlę lub urządzenie przeznaczone do prowadzenia ruchu kolejowego (np. podkłady typu IIB lub system przytwierdzenia typu K), które jest zainstalowane na bocznicy kolejowej wydano w przeszłości świadectwo dopuszczenia typu do eksploatacji, użytkownik bocznicy nie jest zobowiązany do składania wniosku do UTK o wydanie świadectwa dopuszczenia typu do eksploatacji i legitymowania się świadectwem wystawionym na wniosek użytkownika bocznicy.

W zasygnalizowanej sytuacji, użytkownik bocznicy powinien na własną odpowiedzialność dokonać potwierdzenia zgodności z typem, dla którego wydano świadectwo dopuszczenia typu do eksploatacji, posługując się wyłącznie numerem wydanego świadectwa dopuszczenia typu oraz wydrukowaną kopią świadectwa z bazy UTK.

W celu uzyskania wersji elektronicznej świadectwa, należy w wyszukiwarce wpisać numer świadectwa dopuszczenia typu. Wykaz numerów dostępny jest w rejestrze świadectw dopuszczenia typu.

Elektroniczna baza świadectw dopuszczenia typu do eksploatacji

Komentarze
Dodaj komentarz
Autor:

Wpisz kod z obrazka:

Treść komentarza:
Redakcja portalu kurierkolejowy.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników.

Newsletter
Wpisz swój e-mail, by regularnie otrzymywać newsy o wszystkim, co w branży kolejowej najważniejsze.